DOMÁCÍ PÉČE O SRST PEJSKA

 

Pořídili jste si pejska a o jeho srst je nutné pečovat. Jsou plemena psů, jejichž srst téměř žádnou péči nepotřebuje. Ale i krátkosrstý pejsek uvítá, je-li občas s citem vykartáčován. Někteří tuto péči vnímají velmi pozitivně, je to chvilka strávená s páníčkem a pokud je spojena s příjemnou masáží, pejsek jí přijímá velmi ochotně.

Základem péče je tedy pravidelné česání a kartáčování. Interval a délka této procedury jsou dány typem, délkou, kvalitou a stavem srsti, ale také pečlivostí a důsledností majitele psa.

 

Máte-li pejska dlouhosrstého s rovnou, nelínající srstí

( jorkšír, ši-tzu, lhasa apso, maltézáček apod.), je nutné jej minimálně 3x týdně důkladně vyčesat proti srsti kartáčem, abychom jej zbavili nečistot (větvičky, bodláky, zacuchaná místa..) a pak po srsti hřebenem „srovnat“ srst do správného tvaru. Nesmíme zapomenout zejména na srst za ušima, v podpaží, pod ocáskem a v oblasti slabin, kde se nejvíce cuchá.V případě, že je pejsek mokrý, necháme nejdříve srst uschnout a pak důkladně vyčešeme. Mokrou srst bychom česáním potrhali.

 

Vlastníte-li plemeno s kadeřavou srstí

(pudl, bišon, boloňáček, lvíček, havanský psík apod.), platí téměř to samé, ale před stříháním musíme pejska vykoupat a srst dobře natáhnout. Viz."Než půjdete do salonu" -  "příprava psa na střih". Není totiž možné ostříhat pejska kudrnatého. Srst natahujeme během sušení fénem. Nejlepší je spolupráce dvou lidí. Jeden pejska přidržuje a češe kartáčem proti srsti, druhý fouká féném do česaného místa dokud není srst pejska všude zcela suchá a nezkadeřená. Takto připravený pejsek může být kvalitně ostříhán, ale také pokud je dobře vysušen, nedojde k tak rychlému zacuchání srsti.

 

Máte-li doma teriéra se srstí hrubou, pak se upravuje tzv. trimováním.

Trimování je odstranění odumřelé srsti jejím vyškubáním. Nezní to sice příliš věrohodně, ale je-li tato úprava provedena ve správný čas, citlivě a pravidelně, není zvířeti nijak nepříjemná. Naopak, odumřelá, nevytrimovaná srst psa svědí, dochází k jejímu nestejnoměrnému uvolňování, pes se drbe, aby se jí zbavil a může dojít i k vleklým zánětům kůže.

Trimování je jedna z nejpřirozenějších úprav srsti. Dříve se teriéři většinou „otrimovali“ v lese v trní, stará srst se v hustém porostu uvolnila a pes vypadal jako oškubaný (podobně jako bizon v ZOO když mění srst). Dnes nikdo nechce na vodítku škubánka, proto trimováním odstraníme odumřelou srst najednou. Musí ale být dobře „zralá“, tedy připravená se uvolnit.

Takto upravovaný teriér (ale i drsnosrstý jezevčík, knírač, kokršpaněl...) si zachová správnou barvu, strukturu a samočistící vlastnosti srsti.

Je-li tomuto plemeni srst ostříhána, většinou velmi změkne, zkadeřaví a ztratí výraznoou barvu.

Před úpravou trimováním NIKDY pejska nekoupeme, srst by pak klouzala a nebylo by možné ji upravit. Pejska doma jen důkladně vyčešeme a popř. umyjeme nohy a břicho, které se zpravidla ponechává delší, netrimuje se a upravuje se střihem.

parson před tri...
hlava před trim...
trimování 1
trimování 2
trimování 3
po otrimování
parson po trim.
hlava po trim.

Mnoho zákazníků se ptá, jak často pejska koupat. Jde o velmi individuální záležitost. Můj názor je asi takový: pokud je to potřeba, pes je cítit, jeho srst je mastná nebo zaprášená, je vhodné jej vykoupat. Důležité ale je, použít kvalitní šampon určený pro dané plemeno a nepsaným pravidlem je: čím častěji, tím kvalitnější kosmetiku. Přílišné odmašťování psí srsti vede k jejímu přesušení, lupovitosti, podráždění kůže aj. Ale dnes je na trhu velké množství kvalitní kosmetiky, která nám umožňuje i velmi časté koupání psa bez poškození srsti. Jde o přípravky na každodenní péči (podobně jako u šamponů pro lidi) a v těch je možné umýt pejska prakticky denně. Nejvhodnější je tyto šampony koupit u veterináře nebo právě v salonech. Tam je zaručen dostatek informací o produktech, jejich aplikace, ředění a možnost kombinace s dalšími přípravky.