DOMÁCÍ PÉČE O SRST PEJSKA

 

Jsou plemena psů, jejichž srst téměř žádnou péči nepotřebuje. Ale i krátkosrstý pejsek uvítá, je-li občas s citem vykartáčován. Někteří tuto péči vnímají velmi pozitivně, je to chvilka strávená s páníčkem a pokud je spojena s příjemnou masáží, pejsek jí přijímá velmi ochotně.

Základem péče je tedy pravidelné česání a kartáčování. Interval a délka této procedury jsou dány typem, délkou, kvalitou a stavem srsti, ale také pečlivostí a důsledností majitele psa.

 

Máte-li pejska dlouhosrstého s rovnou, nelínající srstí

( jorkšír, ši-tzu, lhasa apso, maltézáček apod.), je nutné jej  důkladně vyčesat nejdříve kartáčem, abychom jej zbavili nečistot (větvičky, bodláky, zacuchaná místa..) a pak po srsti hřebenem „srovnat“ srst do správného tvaru. Nesmíme zapomenout zejména na srst za ušima, v podpaží, pod ocáskem a v oblasti slabin, kde se nejvíce cuchá.V případě, že je pejsek mokrý, necháme nejdříve srst uschnout a pak důkladně vyčešeme. Mokrou srst bychom česáním potrhali.

Zacuchanou srst nikdy nekoupejte. Vždy je nutné nejdříve vyčesat a po odstranění všech zacuchaných míst může pejsek podstoupit koupel. Šampon používejte nejlépe určený pro psy.Šampon je nutné naředit do nějaké láhve s teplou vodou, poměr je uveden na obalu, pokud zvolíte 1:4 bude to určítě stačit. Důležité je šampon dobře ze srsti vypláchnout a pejska vysušit fénem, popř. alespoň do úplého proschutí občas srst pročesat kartáčem, aby se nezapařila kůže a pejsek nenastydl.

 

 

Vlastníte-li plemeno s kadeřavou srstí

(pudl, bišon, boloňáček, lvíček, havanský psík apod.), platí téměř to samé, jen je důležité česat proti srsti, pomalu, po řadách postupně od konečků až ke kůži psa..

 

 

Vlastníte-li plemeno psa se srstí s podsadou

(kokršpaněl, špic, čivava, teriéří apod.), je důležité vyčesávání podsady, kterou pejsek jinak "pustí" na zem při tzv.línání.

Přestože línání zcela nezabráníte, hodně pravidelným česáním množství vypadané srsti snížíte. Koupel u těchto plemen příliš často v domácích podmínkách nedoporučujeme, špatně schne, hrozí zapaření. V salonu používáme velmi výkonné fény, které vysouší srst od kůže ke konečkům srsti.

 

U všech plemen kontrolujte ušní zvukovod, pokud zarůstá srstí, je nutné alespoň část odstranit, nejlépe vytažením pomocí prstů, pinzety a jiné nástroje nedoporučujeme.. Většina pejsků tuto proceduru nemá rádo, ale zamezíte tak zapařování uší, které vedou k zánětům.

Také okolí očí, zejména u malých plemen psů udržujte suché. Pokud pejsek nadměrně slzí a pod očima se hromadí nečistoty, opatrně pomocí odličovacích tamponů nebo jiného měkkého materiálu namočeného v převařené vodě nebo očním v roztoku odstraňte.

 

Pokud máte jakýkoliv dotaz ohledně péče o svého pejska, zavolejte nebo napište nám email, rády vám se vším poradíme.

 

Těšíme se na vás. Vaše střihačky Katka, Lucka a Petra.